czwartek, 14 czerwca 2012

Jak dbać o środowisko ?


Coraz częściej zadajemy sobie pytanie. Jak dbać o środowisko? Co mogę zrobić- segregować śmieci, oszczędzać wodę i energię, kupować ekologiczne jedzenie itp…
Ale tak naprawdę to nie jest zbyt wiele, to jest już standard. To zwykłe minimum, każdy z nas powinien to robić bez zastanawiania się. Robimy to przecież dla siebie i dla naszych dzieci. I to byłoby na tyle, na więcej stać niewielu. I nie jest to zła wola, albo nieodpowiedzialność względem środowiska. My po prostu nie wiemy, nie umiemy, nie jesteśmy wyedukowani w tym temacie. A przecież jako świadomi konsumenci możemy zrobić znacznie więcej.
A więc do dzieła. Oto kilka pomysłów, które staramy się wdrażać w życie. Oczywiście nie jesteśmy takie super eko, też zdarzają się nam wpadki wynikające głównie z braku czasu albo ze zwykłego lenistwa, ale przecież nikt nie jest doskonały.
Po pierwsze kuchnia, tutaj tych grzeszków jest najwięcej, bo jak sobie odmówić coś, na co ma się wielką ochotę- jakiś pełen konserwantów batonik lub szyneczkę naszprycowaną chemią.
Staramy się kupować zawsze sezonowe, lokalne warzywa, a nawet od jakiegoś czasu hodujemy również swoje. Własna rzodkiewka ma naprawdę niepowtarzalny smak! Kupując jajka wybieramy te, które pochodzą od kur z wolnego wybiegu. Szukamy produktów zdrowych, zawierających naturalne składniki i wyprodukowanych zgodnie z zasadami Fair Trade, i czytamy etykiety !
Po drugie łazienka. Oczywiście uszczelki naprawiane są od ręki, cieknąca woda jest ”passe”, pamiętaj o dokręceniu kranu. Korzystamy częściej z prysznica zamiast z kąpieli w wannie.
I ekokosmetyki, trzeba tylko uważać i starannie je wybierać, aby rzeczywiście były eko, bo z tym niestety różnie bywa. Zwracajmy więc uwagę na rzetelne certyfikaty i jeszcze raz- czytajmy etykiety!
Po czwarte praca. Cel główny to mniej papieru, drukowanie każdego maila jest u nas surowo zabronione.
I ostatni punkt w ekologicznym postępowaniu, dość istotny dla wielu z nas to nasza szafa z ubraniami. Tu było najtrudniej, bo przecież moda- to jest to co każda kobieta lubi najbardziej. Ale etyczna moda jest naprawdę fajna. Poszukiwanie po sklepach produktów wykonanych np. z organicznej bawełny jest całkiem przyjemne i jak komfortowo się nosi!
Ostatnio przybliżyłyśmy sobie koncepcję „slowfashion”. Ruch ten kładzie duży nacisk na rozważne i przemyślane kupowanie odzieży. Nie kupujmy ubrań ponieważ są tanie wybierajmy te lepszej jakości, staranniej wykonane. Nośmy rzeczy na różne sposoby, wykażmy się swoją kreatywności i innowacyjności, to nic trudnego a dzięki temu wyróżnimy się z tłumu i zaoszczędzimy.
Jakiś czas temu miałyśmy możliwość odwiedzenia targów etycznej mody. Polecamy każdemu- ilość pomysłów, kolekcji, projektów przyprawia o ból głowy– a wszystko to produkowane w sposób etyczny i zarazem ekologiczny. I tak trzymajmy, bo to przecież nasza przyszłość.

A jak Wy dbacie o środowisko, podzielcie się swoimi pomysłami.

P.S. Wkrótce więcej o idei "slow fashion"

2 komentarze:

  1. W perspektywie ekologii na uwagę zasługuje akcje EkoSzkoła dzięki której wyremontowano Szkołę Podstawową w Chechle.
    https://www.facebook.com/AkcjaEKOSZKOLA

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobra akcja, każda aktywność w stronę ekologii jest niewyobrażalnie ważna !

    OdpowiedzUsuń