środa, 19 czerwca 2013

Bohater dnia - Argan


Dzisiejszy wpis poświęcony jest najskuteczniejszemu specyfikowi odmładzającemu– olejowi arganowemu. I choć o tym wyjątkowym źródle młodości informacji znajdziemy wiele, to nie wyobrażamy sobie, aby na naszym blogu zabrakło wpisu o tzw. „marokańskim złocie”.


Zacznijmy od początku. Skąd pochodzi olejek arganowy?

Argana Spinosa czyli drzewo arganowe, występuje tylko w jednym miejscu na świecie, w południowo– zachodniej części Maroka. Rośnie w bardzo trudnych, górzystych warunkach gdzie są duże wahania temperatury -od 0 do +50 st. C. Dzięki silnemu i rozbudowanemu systemowi korzeni jest w stanie przetrwać długotrwałą suszę. Pomimo wielu prób uprawy tej rośliny w różnych stronach świata nie uzyskano pozytywnego efektu.
To wiecznie zielone drzewo rodzi twarde orzechy, w których znajdują się nasiona i to właśnie z nich otrzymujemy drogocenny olej, tak chętnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Skorupa orzecha arganowego jest 16 razy twardsza od skorupy orzecha laskowego. Dlatego też trudno się dostać do jego środka. Często więc zbiera się ziarna, które zostały wyplute lub wydalone przez kozy. Powszechnym widokiem w Maroku są właśnie te przesympatyczne zwierzęta siedzące na drzewach, ponieważ to właśnie argan jest ich przysmakiem.




Obecnie coraz częściej proces samego tłoczenia oleju na zimno odbywa się mechanicznie, co z pewnością ułatwia i przyśpiesza proces wytwarzania tego specyfiku. Pomimo tego nadal w Maroku popularna jest tradycyjna metoda produkcji naturalnego oleju arganowego, która odbywa się w tzw. żeńskich spółdzielniach zrzeszających berberyjskie kobiety, gdzie olej jest tłoczony ręcznie. Metoda ta jest zdecydowanie bardziej pracochłonna i żmudna, ale daje tym kobietom zatrudnienie.

 


Co należy wiedzieć o oleju arganowym i w jakim celu się go wykorzystuje?

1. Kuchnia
W kuchni korzystamy z oleju który powstaje z prażonych nasion orzecha, jest ciemniejszy a jego smak przypomina orzech laskowy. Wykorzystywany jest od wieków w tradycyjnej kuchni marokańskiej. Dzięki swojemu aromatowi pasuje do letnich sałatek na bazie pomidorów, cukinii i ogórka. Wykorzystywany jest również jako składnik marynat do mięs, dań warzywnych czy kuskusu, nadaje się również sosów i potraw z ryb. Olej arganowy przez kucharzy często nazywany jest "truflami" lub "kawiorem" wśród olejów, zaleca się spożywać go na zimno i nie używać do smażenia. Najlepiej dodać go do potraw pod koniec ich przygotowania, wtedy nie traci swoich naturalnych właściwości.


2. Medycyna
Coraz częściej wykorzystywany jest w medycynie naturalniej, ponieważ jego właściwości mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wyraźnie wzmacnia system immunologiczny, poprawia krążenie i reguluje ciśnienie. Łagodzi skutki klimakterium. Dowiedziono również, że zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe, zmniejsza ryzyko zawału serca oraz zapobiega chorobom Alzheimera i Parkinsona.


3. Kosmetyka
W kosmetologii korzysta się z oleju który jest pozyskiwany z nasion nie poddawanych żadnej wcześniejszej obróbce m.in. termicznej. Dzięki temu zachowuje swoje właściwości pielęgnacyjne i lecznicze.

Jest składnikiem wielu profesjonalnych kosmetyków, z uwagi na wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne oraz odmładzające, głównie dzięki zawartej w nim witaminie E. Nawilża i ujędrnia skórę, rewitalizuje ją oraz przeciwdziała jej starzeniu. Już po krótkim okresie stosowania olejku arganowego zdecydowanie poprawia się jej elastyczność i jędrność. Niezastąpiony do walki z cellulitem. Ponadto chroni naskórek przed wysychaniem, co w okresie letnim jest niezwykle ważne. Również olejek arganowy możemy stosować uzupełniająco przed kąpielami słonecznymi, ponieważ chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Generalnie jest idealnym kosmetykiem dla każdego, bez względu na wiek i kondycję skóry. Idealny również dla młodych osób, które borykają się z problemami skórnymi. Nie powoduje alergii, tak więc jest bardzo bezpieczny, często stosowany jest także przy chorobach dermatoloicznych, ponieważ działa przeciwzapalnie.
Idealny do masażu ciała, podczas którego odbudowuje się nasz płaszcz hydrolipidowy i zwiększa zawartość składników odżywczych w skórze.
Olejek arganowy znajdziemy nie tylko w kremach, balsamach czy mydłach ale również często jest składnikiem produktów do włosów, które po jego stosowaniu stają się mocniejsze, grubsze i lśniące.
Nadaje się znakomicie do pielęgnacji niemowląt, zabezpieczając je zwłaszcza przed oparzeniami.

To prawdziwy eliksir młodości, dlatego też produkty z arganem są w ofercie naszego sklepu.

Co proponujemy?

Na uwagę zasługują kosmetyki marki OMIA LABORATORIES seria z olejkiem arganowym. Wszystkie kosmetyki wolne są od silikonów, parabenów, propylenów, olei mineralnych. Nie zawierają również sztucznych barwników i nie są testowane na zwierzętach:
1. Olejek arganowy do ciała (100 ml); 2. Balsam do ciała z olejkiem arganowym (200 ml); 3. Płyn do mycia ciała z olejkiem arganowym (400 ml); 4. Szampon do włosów z olejkiem arganowym (250 ml); 5. Krem do rąk z olejkiem arganowym (75 ml).

 1.


2.
3.

4.
5.


Polecamy również produkty z firmy Born to Bio:



1.   Żel pod prysznic Argan & Orient 300 ml

 

2. Szampon bio do włosów suchych i zniszczonych 300 ml

Zapraszamy!




4 komentarze:

  1. Bardzo fajny jest olej argonowy. Biedne te kobiety. Żal mi ich....ale przynajmniej mają prace! Mogą wykarmić swoje dzieci. Nie wiedziałam, że to przysmak kóz! :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Mieliśmy okazję być kiedyś w takiej spółdzielni i na szczęście kobiety wyglądały na zadowolone z tego co robią, warunki pracy też były ok, więc chyba nie jest tak źle. A kozy uwielbiają argan, widok kóz na drzewach arganowych jest często spotykany w Maroku :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Koży na arganii to norma. Mają także swoje zadanie w zbiorze. Uwielbiam olej arganowy i ten kosmetyczny i ten stosowany w kuchni.

    OdpowiedzUsuń
  4. To prawda, olejek arganowy dobry na wszystko i naprawdę działa :)

    OdpowiedzUsuń