sobota, 22 czerwca 2013

Święto miłości Noc Kupały

Za nami święto związane z przesileniem letnim - Noc Kupały, zwane często nocą świętojańską. 
Noc Kupały to najkrótsza noc w roku, dlatego też już od pogańskich czasów przypisywano jej magiczną moc.  Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości - tylko wtedy przeprowadzane wróżby mają szansę na spełnienie;)
Obrzędowe palenie wieczorem ognisk, połączone ze śpiewem, tańcami - to radosne święto lata i miłości. Dziewczęta zbierały zioła, które nabierały szczególnej, magicznej mocy działającej często jak afrodyzjak, miały za zadanie zwabić ukochanego i sprawić, że między dwojgiem wybuchnie namiętna miłość. Wolne dziewczęta wiły też wianki, które puszczały na wodę. Wyłowienie wianka przez kawalera wróżyło szybkie zamążpójście, jeśli jednak wianek zatonął panna nie miała szans na męża.
Znanym zwyczajem było tez szukanie kwiatu paproci, którego znalezienie oznaczało pomyślny los i szczęście. Niestety nie było to łatwe:)
Noc Kupały to również czas odprawiania innych, mniej znanych wróżb, aczkolwiek większość z nich była związane właśnie z miłością. Wróżono z rumianku, kwiatów dzikiego bzu a nawet ze szczypiorku.
Jednak przede wszystkim była to świetna zabawa, w której każdy chętnie uczestniczył, ponieważ wierzono, że czynny udział w tych uroczystościach zapewni miłość i dostatek.

My z okazji tej wyjątkowej nocy życzymy Wam dużo miłości, pamiętajcie, że w tym magicznym czasie wszystko jest możliwe:) i zapraszamy do naszego sklepu gdzie czeka promocja -10% na produkty marki KIVVI i BALM BALM:-)

I nie zapomnijcie powróżyć sobie z kwiatu dzikiego bzu, rumianku, bylicy lub szczypiorku:)


Zdjęcie: Arek Olek
 

1 komentarz: